Project Description

Krutyń to miejscowość zaledwie 6 km od Piecek, w połowie długości trasy kajakowej, miejsce na zakupienie mazurskich pamiątek i przysmaków, siedziba mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum Przyrodniczego i przystań flisaków wożących turystów łodziami.

To wieś, którą musi odwiedzić każdy!

Pomimo masy turystów kłębiących się na jarmarku, braku miejsc parkingowych oraz  zgiełku w przyrzecznych knajpach, przechodząc przez most stanowiący granicę wsi zapominamy o cywilizacji.

Znajdujemy się w sercu Mazurskiego Parku Krajobrazowego, który stoi na straży swoich bogactw. Różnorodne ścieżki spacerowe, dla rowerzystów oraz fanów jazdy konnej ukazują unikatowe widoki, jak parę drzew zwanych Zakochana Para, od 200 lat oplatających się swymi konarami, czy „pływające wyspy torfowe”.

Drewniana zabudowa wsi bezsprzecznie urocza, niestety chaotycznie poprzecinana została nowoczesnymi miejscami noclegowymi, czy innymi usługami wymierzonymi w turystów.

Odnaleźć można jednak „perełki”: niewielkie parterowe chaty, ozdobione gankiem i okiennicami zwrócone szczytami do krętych uliczek.

W dawnej stodole z końca XIX w. znajduje się Muzeum Przyrodnicze.